Blockchain Nedir ?

Blockchain dijital bir para birimi değildir ve bitcoin için sadece farklı bir kelime değildir. En çok tanınan kripto para biriminin omurgasını oluşturan bir teknolojidir (bitcoin). Günümüzde veritabanlarının çoğu merkezi sunucularda depolanmaktadır (her bir bankanın kendi kaydı vardır, emlak otoriteleri kendi kayıt defterine sahiptir, vs.), tüm blokchain bir veri tabanı olarak her biri diğerleri ile senkronize olup çok sayıda bilgisayarda saklanır. Blockchain sistemi önemli saydamlık, güvenlik ve verimlilik sağlar.

Kripto Para Nedir ?

Kripto para birimleri veya dijital para birimleri, yeni elektronik ödeme sisteminin temelleridir. Fiziksel paralar (banknotlar ve madeni paralar) ile benzer özelliklere sahiptirler, ancak fonların gönderildiği ülkeden bağımsız olarak, fonların başka bir hesaba anında aktarılmasını (işlem) da sağlarlar.

Bu sistem, çift harcamaları önlemek için denklerin ağı üzerinden merkezi olmayan bir para birimi kullanır.

Ethereum Nedir ?

Ethereum, Geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları inşa etmesine ve bunları uygulamasına olanak tanıyan blok zincir teknolojisine dayanan açık bir yazılım platformudur.

Arbitraj Nedir ?

Arbitraj “fiyat farklarından yararlanmak amacıyla para, kıymetli maden, tahvil ve hisse senedi alıp satma işlemidir” şeklinde tanımlanmıştır.

Örneğin, para birimlerinin dünyanın her yerinde çeşitli piyasalarda ticareti (exchange’i) yapılır. Fiyatlar genellikle tüm piyasalarda benzer olmasına rağmen, bazen bir borsadaki satış fiyatı, diğer borsadaki alış fiyatından daha düşük olabilir. Bu durumda eşzamanlı alım – satım yapıldığında, iki fiyat arasındaki farklılık nedeniyle arbitrajcı kar sağlamış olur. 

Bitcoin istemcisi ilk yüklendiğinde “senkronizasyon” ne kadar sürecek? Neden senkronize ediliyor ?

Bitcoin cüzdanı ya da istemcisi ilk yüklendiğinde, Bitcoin ağında gerçekleşen tüm işlemlerin kayıtları bilgisayarınıza indirilir ve tüm işlemler bir kereye mahsus olacak şekilde sizin tarafınızdan kontrol edilir. Senkronizasyon süresi 12+ saate kadar sürebilir.

Bilgisayarım kapalı iken biri Bitcoin gönderirse ne olacak ?

Bitcoinler, siz Bitcoin yazılımını çalıştırmıyorken bile yollansa, siz yazılımı çalıştırmaya başladığınızdan itibaren güncel bir şekilde cüzdanınızda belirecektir. Ek olarak hâli hazırda bulunan web cüzdanlarından edinerek, web üzerinden de Bitcoin alım-gönderim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin’deki işlem ücreti ne kadar olacak ?

Bazı işlemler, zaman içerisinde onaylanmak için işlem ücreti gerektirir. Bu işlem ücreti madenci tarafından işlenir ve madenci tarafından alınır. Bitcoin istemcisinin son versiyonlarında, yapılacak işleme göre tahmini işlem ücreti kullanıcıya gösterilir.

İşlem ücreti yapılacak ödemenin ücretine eklenir. Örneğin; 1,234 BTC gönderiliyorsa, göndericinin 0,0005 BTC’lik bir işlem ücreti ödemesi gerekir ve göndericiden toplamda 1,2345 BTC’lik bir miktar çekilir. İşlem gerçekleştiğinde ise alıcıya 1,234 BTC gönderilmiş olur.

İşlem ücreti, aktarılan veri miktarı ile ilişkili olduğundan; bu ücretler ne kadar Bitcoin gönderildiği ile değil, ne kadar işlem yapıldığı ile belirlenir. Bitcoin 0.9.0 yazılımı ile birlikte işlem ücretleri, her kilobyte için varsayılan olarak 0.01mBTC olarak belirlenmiştir. Gelecekte de Bitcoin’deki işlem ücretlerinin, şimdiki EFT, banka havalesi ve kredi kartı işlemlerindeki ücretlerden az olacağı öngörülüyor.

Bitcoin adresim neden sürekli değişiyor ?

Posta kodları ya da e-posta adreslerinden farklı olarak, Bitcoin adresleri tek kullanımlıktır. Bunun anlamı, ödeme almak istediğiniz zaman, yeni bir Bitcoin adresi oluşturmanız gerektiğidir.

Her ne kadar bu yöntem çok gerekli olmasa da, cüzdanınızın güvenliği ve gizliliğiniz için bu işlemi uygulamanız öneriliyor. Bu sayede Bitcoin’deki gizliliğinizi yönetebilirsiniz.

Bana Bitcoin yollandı ama hâlâ gelmedi. Bitcoinler nerede ?

Panik yapmayın! Bitcoinlerinizin hâlâ gözükmemesi için bir çok neden var, aynı zamanda bitcoinlerinizi teşhis etmek için de bir çok yol var.

Bu yollardan en kullanışlısı, Blockchain.info’daki “askıda olan işlemlere” göz atmanız. Bitcoin ağı işleminizi onayladıktan sonra, bitcoinlerinizi adresinizde rahatlıkla görebilirsiniz. İşlem ücretinin ödenip ödenmememe durumuna göre, işlemlerin onaylanma sırası da değişiklik gösterir. İşlem ücreti ödenmemiş işlemlerin öncelik sırası daha düşüktür.

Bitcoin ile satın alma veya satış yapmak için, işlemlerin onaylanmasını beklemek zorunda mıyım ?

Evet zorundasınız. Çünkü gerçekleştirilen Bitcoin işleminin gerçek olup olmadığını belirlemek için, madencilerin bu bloğu bulmaları ve onaylama gerçekleştirmeleri gereklidir. Bu onaylamalardan sonra, kişinin o coinlere sahip olduğu ve bu işlemin gerçek olduğu anlaşılır. Bu sayede Bitcoin ile satın alma ve satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin transferleri nasıl gerçekleşir ?

Bitcoin kullanıcısı dijital cüzdanını oluşturduğunda, bu cüzdandan harcama yapabilmek için “dijital imza” sistemi kullanılmalıdır. Dijital imzalamanın yapılabilmesi için kullanıcının adresine özgü olarak birbiriyle ilişkili iki anahtar verilir. Bunlardan biri “açık anahtar” diğeri ise “özel anahtar” dır.

Herhangi biri size Bitcoin gönderirken, bu bitcoinleri sizin “açık anahtar”ınızı adres göstererek gönderir. Daha sonra ise bitcoin adresinizi ödeme yapmak için kullanacağınız zaman, sahip olduğunuz bitcoinlerin doğrulanması için “özel anahtar”ınız kullanılır. Açık anahtarınız ile özel anahtarınız arasındaki ilişki, Bitcoin madencileri tarafından çözülerek, bitcoinlere gerçekten sahip olduğunuz anlaşılır ve harcama işleminiz gerçekleşir.

Bitcoin değeri, manipülasyona açık mı ?

Düşük işlem hacmi olan piyasalarda cebi dolu olan kişiler, yapacakları yüksek alış veya satışlar ile bitcoin fiyatı üzerinde etki gösterebilirler. Bu da Bitcoin kurlarında büyük dalgalanmalara neden olur. Bitcoin’in kullanımının artması ve ödemelerde kabul edilmesi ile birlikte günlük işlem hacimleri de artacağından, yapılan yüksek alış veya satışlar fiyatta büyük etkiler yaratmayacaktır. Fakat yine de, işlem hacminin düşük olduğu piyasalarda bu gibi riskler bulunmakta.

Eğer biri tüm Bitcoin’leri satın alırsa ne olur ?

Bitcoin piyasalarındaki fiyatlar, arz-talep dengesine göre artar veya azalır. Bitcoinlerin sadece bir kısmı exchange piyasalarında satışa çıkar. Yani teknik olarak, elinde Bitcoin bulunduran kişiler bitcoinlerini satışa çıkarmadıkça; çok parası olan biri piyasadaki bitcoinlerin hepsini alsa da, aslında tüm bitcoinleri satın almış olamaz.

Bitcoin borsaları, bu tür manipülasyonları engellemek için sürekli botlar yardımıyla Bitcoin fiyatını dengede tutmaya çalışır.

Bitcoin’lerin kaybolması ve sınırlı sayıda Bitcoin olması aşırı deflasyon ile Bitcoin’in sonunu getirir mi ?

Bitcoin, yapısı itibariyle 21 milyon adet ile sınırlandığından, bir süre sonra daha fazla coin üretimi olmayacaktır. Bu sayede piyasadaki Bitcoin sayısının kontrolsüzce artması ve deflasyonun olması engellenmektedir. Tüm coinler üretilene ve piyasaya sürülene kadar, kademeli deflasyonlar yaşanabilir, fakat Bitcoin’in değerinde çok büyük düşüş için bir neden ortada yoktur.

Öte yandan Bitcoin kullanıcısı cüzdanını kaybettiğinde, madencilik yaparak o cüzdanı tekrar bulana kadar kişinin Bitcoinleri ortadan yok olur. Kaybolan cüzdanlar arttıkça, piyasadaki Bitcoin miktarı azalacağından, değer artar.

Enflasyonel sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak için Bitcoin’in bazı yöntemleri mevcut. Örnek olarak; bir Kanada doları birden araba alacak değere yükselirse, o zaman ekmek ya da şeker nasıl alınabilir? Pennyler bile ekmek veya şeker alımı için oldukça değerli olacaktır. Bitcoin’de ise 1 BTC, yazılımdaki yapılandırmalar ile birlikte ondalık kesirlere bölünebiliyor. Bu da Bitcoin’in değeri ne kadar yüksek olursa olsun, küçük miktardaki işlemleri mümkün kılıyor.

Bitcoin bir saadet zinciri (Ponzi scheme) mi ?

Ponzi şemasında (saadet zinciri), kurucular yatırımcıları kâr elde edecekleri konusunda ikna etmeye çalışırlar. Bitcoin, kullanıcılarına böyle bir garanti vermiyor. Bitcoin’de merkezî bir kuruluş bulunmamakla birlikte, ekonomisini bireyler oluşturuyor.

Bitcoin bir balon mu ?

Eğer Bitcoin fiyatı çok yüksek seviyelerdeyken, bitcoin kabul eden hiçbir yer olmasaydı ve Bitcoin’in değer katacağı hiçbir durum olmasaydı, bu durumdan söz edebilirdik. Fakat Bitcoin, şu anda pek çok işletme tarafından ödemelerde kabul edilmekte ve paranın kullanımı konusunda gelecekte kullanılabilecek yüksek katma değer üretmektedir.

Bitcoin’in değerini ne belirliyor ?

Bitcoin bir değere sahip, çünkü bitcoinler kullanışlı ve piyasada az bulunuyor. Bitcoinler satıcılar tarafından daha fazla kabul edilmeye başladıkça, değeri daha stabil olacaktır. (Bitcoin kabul eden yerlere buradan bakabilirsiniz: https://en.bitcoin.it/wiki/Trade)

Bir para biriminin arkasındaki temelin altın olduğunu söylediğimizde, aslında bu para biriminin altın ile exchange edilebilir cinsten olduğunu belirtmiş oluruz. Bitcoin’in arkasında, onu ödemelerde kabul eden satıcılardan başka hiçbir şey yok.

Bitcoin’in değerinin, onu üretmek için harcanılan elektriğin maliyeti ile belirlendiği gibi bir yanlış anlaşılma var. Maliyet, bitcoin değerini belirlemez.

Arz-talep kanunu da Bitcoin değeri için bir garanti vermiyor. Eğer Bitcoin’e olan güven kaybolursa, Bitcoin’e olan talep çok büyük bir azalma gösterecek ve herkes coinlerden kurtulmak isteyecek. Devletlerin karşılaştığı bazı durumlarda, itibarî para biriminin satın alma gücünün düşmesi durumunda hiç kimse bu para birimine talep göstermeyecek ve fiyat çok keskin bir şekilde düşecektir. Bitcoin’de devlet gibi herhangi bir otorite bulunmasa da, güvenin kaybolması ile birlikte aynı durumun yaşanması olasıdır.

Bitcoin’deki tüm işlemler, ağ arasında nasıl duyurulacak ?

Bitcoin protokolü, Bitcoin istemcisinin tüm işlem tarihçesinin depolanmayacağı şekilde de bir kullanım sunmaktadır. Trafik arttıkça ve bu işlemler daha kritik olmaya başladıkça, yeni uygulamalar geliştirilecektir. Bu noktada tam ağ düğümleri (full network nodes), yazılımdaki yapılandırmalar ile daha özelleşmiş hizmetler verebilecekler.

Yeni coinler üretilmediğinde ve Bitcoinler kaybolduğunda, bir problem olmayacak mı ?

Arz-talep kanununa göre; daha az bitcoin kullanılabilir olduğunda, bitcoinler için daha fazla talep olacak ve bu da bitcoin değerinin artmasına neden olacak. Yani bitcoinler kayboldukça, kalan bitcoinlerin değeri artacaktır. Bitcoin değeri arttıkça, satın alırkenki kullanılan bitcoin sayısı azalacak. Bu da deflasyonel bir ekonomik modeli yaratacak. Bu şekildeki senaryo dahilinde, işlem ücretleri bitcoin’in ondalıklı adlandırmalarından millibitcoins ya da microbitcoins ile ifade edilmeye başlanacak.

Yeni coinler üretilmediğinde, bloklar oluşmaya devam edecek mi ?

Kesinlikle! Coin üretimi durmadan önce bile, işlem ücretlerinin (transaction fees) kullanımı büyük ihtimalle yeni blok oluşturmayı, yeni coin üretiminden daha değerli hâle getirecek. Coin üretimi durduğunda, işlem ücretleri bitcoinlerin ve Bitcoin ağının kullanılmasını devam ettirecek. Bu sayede işlem ücretleri, madenciler için bir teşvik haline gelecek. Gelecekte ne kadar blok kazılacağının pratik olarak bir limiti yok.

Tüm Bitcoin’lerin üretilmesi ne kadar zaman alır ?

Bitcoin oluşturacak olan son blok (6,929,999. Blok), 2130 yılında oluşturulacak. Piyasadaki bitcoin sayısı ise 21 milyon BTC’de sınırlı olacak.

Ödül Yarılanması” nedir ve ödül ne zaman çok küçük olacak ?

En sonunda, ödül 0.00000001 BTC’den sıfıra kadar inecek ve daha fazla bitcoin üretilmeyecek.

Başlangıçta blok ödülü 50 BTC iken, 4 yıllık periyotlar ile bu ödül sıfıra erişecek.

Bitcoin’deki ondalıklı paydalara ne ad verilir?

Bu ondalıklı paydaların adlandırılması ile ilgili pek çok tartışma mevcut. En fazla kullanılan şekli:

  • 1 BTC = 1 bitcoin
  • 0.01 BTC = 1 cBTC = 1 centibitcoin (bitcent” olarak da adlandırılır.)
  • 0.001 BTC = 1 mBTC = 1 millibitcoin (“mbit”, “millibit” ya da “bitmill” olarak da adlandırılır.)
  • 0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 microbitcoin (“ubit” ya da “microbit” olarak da adlandırılır.)

Bitcoin’in en küçük birimi için ise “satoshi” adlandırması yapılır.

  • 0.000 000 01 BTC = 1 satoshi

Bitcoinler nasıl üretilir ?

Yeni bitcoinler, Bitcoin ağı üzerinde gerçekleştirilen “madencilik” (mining) prosesi ile üretilir. Bitcoin üretimi, sürekli çekilişlere benzer bir şekilde; madencilerin kesin matematiksel problemlere buldukları çözümler (yani yeni blok oluşturmak için buldukları çözümler) karşılığında Bitcoin ile ödüllendirilmesi ile gerçekleşir. Blok oluşturma işlemi “işin ispatı” (proof-of-work) ile, üretimin işlem gücüne bağlı olarak sürekli zorlaşması ile gerçekleşir. Bu zorlaşma, her 4 yılda bir madencilere verilen ödülün yarılanması ile dengelenir. Yaklaşık olarak 10.500.000 bitcoin ilk 4 yıl (2009-2012) içerisinde üretildi. Her 4 yılda bir gerçekleşen ödül yarılanması ile birlikte 4-8 yıl arasında yaklaşık 5.250.000 bitcoin, 8-12 yıl arasında 2.625.000 bitcoin üretildi. Bu sayede sistem, üretilen bitcoin sayısı asla 21 milyon adedi geçemeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Her blok ortalama 10 dakika içerisinde kazılır. İlk 4 yıl içerisinde (210.000 blok) her blok için ödül 50 BTC’di. Ağdaki işlem gücü arttıkça, işlemlerin zorluğu da üretimi dengelemek için artmakta. Zorluk derecesi her 2016 blokta bir tekrar hesaplanmakta ve yeni zorluk derecesi bir önceki hesaplamaya göre yapılmaktadır.

Paypal ile Bitcoin alabilir miyim?

Paypal üzerinden direkt olarak Bitcoin satın almanız mümkün değil. Fakat Paypal üzerinden para gönderdiğiniz bir kullanıcı ile sizin Bitcoin adresinize bitcoin göndermesi için anlaşmanız dahilinde, bu şekilde bir alış-veriş mümkün olabilir. Fakat şunu belirtmek gerekir ki, Paypal üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen bir çok kişi dolandırılmış ve bu alış-veriş riskli olarak nitelendirilmiştir. Bu alış-verişlerde karşılıklı güven çok üst düzeyde gereklidir.

Bitcoin’den kolay para kazanabilir miyim?

Bitcoin yeni bir teknoloji olmasının yanında, ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında hâlâ kafalarda soru işareti mevcut. Bitcoin çoğunlukla 3 şey ile anılır:

  • Online “kolay para kazan” aldatmacaları
  • Piyasa ekonomisindeki “kolay para” kapısı
  • Kazanç sağlayacak olan kesin bir yatırım aracı

Bitcoin Türkiye’de yasal mı?

Bu konuda çok fazla sorunun sorulduğunu biliyoruz. Bitcoin’in Türkiye’de yasal olup olmadığı ve denetiminin yapılıp yapılmadığı, 25 Kasım 2013 tarihinde BDDK’nın yaptığı basın açıklamasında açıklandı. Açıklamaya göre:

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen
bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında
elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim
ve denetimi mümkün görülmemektedir.

Aynı zamanda BDDK; Bitcoin’de işlemlerindeki anonim özelliğin, bazı yasadışı işlemlerde kullanılmasının, değerinin oynak olmasının ve Bitcoinleri saklamanın zorlukları (çalınma,kaybetme vb.) konusunda kullanıcıları bilgilendirmektedir.

Bitcoin nedir?

Bitcoin dünyadaki herhangi iki kişi arasında çok hızlı ve güvenli olarak transfer edilebilen, eşler arası ve dağıtık bir dijital para birimidir. Bitcoin, satıcılara veya arkadaşlarınıza ödeme yapmak için kullanabileceğiniz elektronik ortamdaki nakit para olarak tanımlanabilir. Bitcoin sisteminin para birimi de, yine “bitcoin” olarak adlandırılır. Bitcoin kısaltması genellikle “BTC” olarak, dijital para biriminin miktarını belirlemek üzere kullanılır (örnek: 100 BTC).

Bitcoinler, Bitcoin adreslerindeki sayılar ile gösterilir. (örnek Bitcoin adresi: 1J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy) Bitcoin adresleri her zaman 1 veya 3 ile başlar.

Bitcoin Çapraz Kuru nedir?

Bitcoin çapraz kuru herhangi bir kripto paranın bitcoin karşılığında değerini gösteren kurdur. Örneğin XRP kripto parası Türk lirası bazında 1,75 TRY değerinde iken bitcoin çapraz kurunda 0,00004348 değerindedir. Yani 1,75 TRY = 0,00004348 BTC değerindedir

Bitcoin çapraz kurundaki fiyatlar hiçbir zaman sabit değildir. Bitcoin ve Altcoinlerin hareketlerine göre farklılık gösterebilir. 

Neden ücretsiz piyasalar fiyat ortalaması ve toplam alım satım hacminden hariç tutulur?

Takas işlemlerinde herhangi bir ücret alınmamışsa, bir yatırımcının (veya bot’un) kendi arasında geri veya ileri yönde alım satım yapması ve herhangi bir ceza olmadan pek çok “sahte” hacim oluşturması mümkündür. Hacmin ne kadarının sahte olduğunun belirlenmesi mümkün değildir, bu yüzden onu hesaplamalardan tamamen hariç tutuyoruz.

“Coin” ve “Token” arasındaki fark nedir?

Coin, bağımsız işlem görebilen bir kripto para birimidir.

Token, işlem görmesi için platform olarak başka bir kripto para birimine bağlı olan bir kripto para birimidir. Token’lar ve bunların ilgili platformlarının bir listesini görmek için kripto token listesine göz atın

“Dolaşan Arz”, “Toplam Arz” ve “Maks Arz” arasındaki fark nedir?

Dolaşan arz piyasada ve genel herkese açık ellerde dolaşan coin’lerin en iyi tahmini sayısıdır.
Toplam Arz şu anda mevcut olan toplam coin miktarıdır (eksi onaylanarak yakılan her türlü coin).
Maks Arz kripto para biriminin tüm ömrü boyunca var olacak maksimum coin’lerin en iyi tahmini sayısıdır.

“Piyasa Değeri” nedir ve nasıl hesaplanır?

Piyasa Değeri kripto para biriminin göreceli büyüklüğünü sıralamanın bir yoludur. Fiyatın Dolaşan Arzile çarpılmasıyla hesaplanır.

Piyasa Değeri = Fiyat X Dolaşan Arz.

MyEtherwallet’ta Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Internet tarayıcımızda https://www.myetherwallet.com/ adresine giderek, sol üstten “New Wallet” seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza aşağıdaki ekran geldiğinde “Enter a password” yazan boşluğa şifremizi yazıp, aynı şifreyi bir kağıda da not aldıktan sonra, alttaki “Create New Wallet” butonuna tıklıyoruz.

Şifre oluştururken güvenlik açısından genel olarak; şahsi bilgilerden bağımsız, tamamen rastgele, büyük ve küçük karakterler, rakamlar, özel karakterler kullanmanızı ve en az 10 karakter kullanmanızı tavsiye ederim.

İyi Şifre: dM&4PrNgC#7

Kötü Şifre: edilee97

“Create New Wallet” a tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Download Keystore File (UTC/JSON) butonuna tıklıyoruz. Otomatik olarak bir dosya indirecek, bu dosya ileride cüzdanınızı açma yollarından biri, kullanımına tekrar deyineceğiz.

“I understand. Continue.” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Sonraki ekranda “Save Your Private Key” yazısının altındaki kutuda 62 haneli özel anahtarınız bulunuyor. Eğer bir yazıcınız var ise “Print Paper Wallet” butonuna tıklayarak ekrana gelen sayfayı yazdırmanızı tavsiye ederim. Eğer bir yazıcınız yok ise Özel Anahtarınızı, üşenmeden bir kağıt parçasına not almanızı ve doğru yazdığınızı birkaç kez kontrol etmenizi öneririm. Eğer telefonunuzun güvenliğine güveniyorsanız, yazdırılabilir sayfanın fotoğrafını çekmek de bir seçenek. Bu sayfada gördüğünüz renkli ufak ikon sadece sizin cüzdanınıza özeldir, hızlıca görsel doğrulama için bir süre sonra gözünüz bu ikona aşina olacaktır. Özel Anahtarı KESİNLİKLE bilgisayarınıza kaydetmeMEnizi tavsiye ediyorum. Özel Anahtarı güvenli bir yere kaydettikten sonra, “Save Your Address” butonuna basarak devam ediyoruz.

Yazdırılabilir sayfada “Your Address” in altında gördüğümüz 0x ile başlayan 42 haneli dijital anahtar bizim “IBAN” ımız. Birinden bize ETHEREUM göndermesini istediğimizde veya hesabımıza ETHEREUM yatırmak istediğimizde kullanacağımız adres bu. Bu adresi insanlara vermek güvenlidir. Yapabilecekleri en kötü şey hesap hareketlerinize bakmak veya size para göndermek olacaktır. Sürekli kullanacağımız için bu adresi kolay ulaşılır bir yere kaydediyoruz.

Tebrikler, artık bir Ether Cüzdan sahibisiniz.