MyEtherwallet’ta Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Internet tarayıcımızda https://www.myetherwallet.com/ adresine giderek, sol üstten “New Wallet” seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza aşağıdaki ekran geldiğinde “Enter a password” yazan boşluğa şifremizi yazıp, aynı şifreyi bir kağıda da not aldıktan sonra, alttaki “Create New Wallet” butonuna tıklıyoruz.

Şifre oluştururken güvenlik açısından genel olarak; şahsi bilgilerden bağımsız, tamamen rastgele, büyük ve küçük karakterler, rakamlar, özel karakterler kullanmanızı ve en az 10 karakter kullanmanızı tavsiye ederim.

İyi Şifre: dM&4PrNgC#7

Kötü Şifre: edilee97

“Create New Wallet” a tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Download Keystore File (UTC/JSON) butonuna tıklıyoruz. Otomatik olarak bir dosya indirecek, bu dosya ileride cüzdanınızı açma yollarından biri, kullanımına tekrar deyineceğiz.

“I understand. Continue.” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Sonraki ekranda “Save Your Private Key” yazısının altındaki kutuda 62 haneli özel anahtarınız bulunuyor. Eğer bir yazıcınız var ise “Print Paper Wallet” butonuna tıklayarak ekrana gelen sayfayı yazdırmanızı tavsiye ederim. Eğer bir yazıcınız yok ise Özel Anahtarınızı, üşenmeden bir kağıt parçasına not almanızı ve doğru yazdığınızı birkaç kez kontrol etmenizi öneririm. Eğer telefonunuzun güvenliğine güveniyorsanız, yazdırılabilir sayfanın fotoğrafını çekmek de bir seçenek. Bu sayfada gördüğünüz renkli ufak ikon sadece sizin cüzdanınıza özeldir, hızlıca görsel doğrulama için bir süre sonra gözünüz bu ikona aşina olacaktır. Özel Anahtarı KESİNLİKLE bilgisayarınıza kaydetmeMEnizi tavsiye ediyorum. Özel Anahtarı güvenli bir yere kaydettikten sonra, “Save Your Address” butonuna basarak devam ediyoruz.

Yazdırılabilir sayfada “Your Address” in altında gördüğümüz 0x ile başlayan 42 haneli dijital anahtar bizim “IBAN” ımız. Birinden bize ETHEREUM göndermesini istediğimizde veya hesabımıza ETHEREUM yatırmak istediğimizde kullanacağımız adres bu. Bu adresi insanlara vermek güvenlidir. Yapabilecekleri en kötü şey hesap hareketlerinize bakmak veya size para göndermek olacaktır. Sürekli kullanacağımız için bu adresi kolay ulaşılır bir yere kaydediyoruz.

Tebrikler, artık bir Ether Cüzdan sahibisiniz.