Bitcoin’lerin kaybolması ve sınırlı sayıda Bitcoin olması aşırı deflasyon ile Bitcoin’in sonunu getirir mi ?

Bitcoin, yapısı itibariyle 21 milyon adet ile sınırlandığından, bir süre sonra daha fazla coin üretimi olmayacaktır. Bu sayede piyasadaki Bitcoin sayısının kontrolsüzce artması ve deflasyonun olması engellenmektedir. Tüm coinler üretilene ve piyasaya sürülene kadar, kademeli deflasyonlar yaşanabilir, fakat Bitcoin’in değerinde çok büyük düşüş için bir neden ortada yoktur.

Öte yandan Bitcoin kullanıcısı cüzdanını kaybettiğinde, madencilik yaparak o cüzdanı tekrar bulana kadar kişinin Bitcoinleri ortadan yok olur. Kaybolan cüzdanlar arttıkça, piyasadaki Bitcoin miktarı azalacağından, değer artar.

Enflasyonel sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak için Bitcoin’in bazı yöntemleri mevcut. Örnek olarak; bir Kanada doları birden araba alacak değere yükselirse, o zaman ekmek ya da şeker nasıl alınabilir? Pennyler bile ekmek veya şeker alımı için oldukça değerli olacaktır. Bitcoin’de ise 1 BTC, yazılımdaki yapılandırmalar ile birlikte ondalık kesirlere bölünebiliyor. Bu da Bitcoin’in değeri ne kadar yüksek olursa olsun, küçük miktardaki işlemleri mümkün kılıyor.