Bitcoin’in değerini ne belirliyor ?

Bitcoin bir değere sahip, çünkü bitcoinler kullanışlı ve piyasada az bulunuyor. Bitcoinler satıcılar tarafından daha fazla kabul edilmeye başladıkça, değeri daha stabil olacaktır. (Bitcoin kabul eden yerlere buradan bakabilirsiniz: https://en.bitcoin.it/wiki/Trade)

Bir para biriminin arkasındaki temelin altın olduğunu söylediğimizde, aslında bu para biriminin altın ile exchange edilebilir cinsten olduğunu belirtmiş oluruz. Bitcoin’in arkasında, onu ödemelerde kabul eden satıcılardan başka hiçbir şey yok.

Bitcoin’in değerinin, onu üretmek için harcanılan elektriğin maliyeti ile belirlendiği gibi bir yanlış anlaşılma var. Maliyet, bitcoin değerini belirlemez.

Arz-talep kanunu da Bitcoin değeri için bir garanti vermiyor. Eğer Bitcoin’e olan güven kaybolursa, Bitcoin’e olan talep çok büyük bir azalma gösterecek ve herkes coinlerden kurtulmak isteyecek. Devletlerin karşılaştığı bazı durumlarda, itibarî para biriminin satın alma gücünün düşmesi durumunda hiç kimse bu para birimine talep göstermeyecek ve fiyat çok keskin bir şekilde düşecektir. Bitcoin’de devlet gibi herhangi bir otorite bulunmasa da, güvenin kaybolması ile birlikte aynı durumun yaşanması olasıdır.